מאמרים

פארק נחל באר שבע

פארק נחל באר שבע הוא פארק ציבורי מהגדולים בישראל, שמהווה פרויקט מחולל שינוי בעיר באר שבע ובמטרופולין כולה. הפארק מבוסס על נחל באר שבע וגדותיו. הוא משתרע על פני 5,200 דונם וכולל כמה אלמנטים מרכזיים: טיילת להולכי רגל ולרוכבי אופניים לאורך שמונה ק”מ, אגם נופי המשתרע על 90 דונם, אמפיתיאטרון מהגדולים בארץ שיכול לארח עד כ-12,000 צופים, ספורטק עם מתקני ספורט ואקסטרים, ומתחם בית אשל – אתר מורשת ההתיישבות בנגב.

רשות הניקוז שקמה-בשור הינה רשות ציבורית העוסקת בטיפול בנחל ובסביבתו. היא מאגדת משרדי ממשלה ורשויות מוניציפליות ובתחום אחריותה כשישה מיליון דונם בנגב. לרשות מליאה הכוללת את נציגי השותפים והנהלה הכוללת שבעה חברים. יו”ר הרשות הוא מר פיני בדש והמנכ”ל – ד”ר נחמיה שחף. הרשות הציבה את שיקום נחל באר שבע כיעד מרכזי בפעילותה.

המנהלה לפיתוח ושיקום נחל באר שבע הינה מנהלה ציבורית שהוקמה ב-1998 על ידי ארבעה גופים: עיריית באר שבע, המשרד להגנת הסביבה, הקרן הקיימת לישראל ורשות הניקוז שקמה-בשור, שחברו יחד כדי ליזום, להקים ולפתח את הפארק. יו”ר המנהלה הינו ראש עיריית באר שבע, ורשות הניקוז שקמה-בשור אחראית לניהול הכספי-ארגוני. המנהלה עסקה בהכנת תכניות אב, תכניות מפורטות ותכניות מתאר, מגייסת כספים ומבצעת את הפרויקטים. כשותפה בכירה הצטרפה אליה JNF ארה”ב, שגייסה כספים רבים ובכך קידמה מאוד את הפרויקט – ובעקבותיה הצטרפו משרדי ממשלה נוספים. עד היום הושקעו בפארק למעלה מ-150 מיליון ש”ח, כשכלל ההשקעות צפוי להגיע לכ-400 מיליון ש”ח.

לקובץ הפרסום

שתף: