עיר בלב פארק - ירוחם

תיאור הפרויקט
על פי תוכנית המתאר ירוחם הינו ישוב המתוח לאורכו של ציר תיירותי המקשר בין המכתש הגדול ואגם ירוחם.
פארק הנחל המרכזי לאורכו של ערוצו הצפוני של נחל שועלים מאפשר גישה ישירה להולכי רגל ורוכבי אופניים ומחזק את הקשר בין תושבי ירוחם והאטרקציות הנופיות – תיירותיות הסמוכות ליישוב.
התכנית כוללת שני נחלים מרכזיים – נחל אבנון ונחל שועלים (על יובליו). ערוצי הנחלים כולם מוגדרים כשטח פתוח, אם לטיפול ושימור ואם כשטח ציבורי פתוח (פארק הנחל המרכזי). הגישה אל הערוצים היא ציבורית וחופשית (ללא גידור).

חלקו המזרחי של הפארק – בין היישוב והמכתש
בחלקו המזרחי הופך פארק הנחל לפארק בפיתוח אקסטנסיבי, הכולל שבילי הליכה, שביל אופניים וצמחיה מדברית. הפארק שתחילתו בנחל שועלים צפון "מדלג ערוץ" וחובר לערוץ מדורג, המוגדר בתכנית כשטח פתוח לטיפול נופי (ראה בהמשך), המוביל למרפסת נוף (טיילת) הצופה אל המכתש הגדול.

 
 
   
תפקידם של המתחמים המוגדרים בתכנית המתאר כשטח פתוח לטיפול נופי הוא לייצר תמונת נוף, המהווה רקע להתרחשות התיירותית המתוכננת הן סביב אגם ירוחם והן מדרום לאזורים המיועדים להתפתחות עתידית. באזורים אלו נכללים ערוצי נחלים המדורגים בטרסות מן התקופה הביזנטית ובהם מאפשרת התכנית פיתוח אקסטנסיבי הכולל שיקום הטרסות הקיימות, שיחזור המערך החקלאי העתיק, נטיעת עצי צל וגידולים חקלאיים אופייניים לחקלאות מדברית. כמו כן תישמר זכות המעבר להולכי רגל, וכן שבילי טיול, נקודות צל, פינות ישיבה ומרגוע.
      לסיכום,  צירי הנחלים מהווים מסלול קשר וציר תנועה בין השכונות  לבין הפארק.
מסדרונות הנחלים יהוו ציר נופי מדברי וירוק למחצה שיאפשר נגישות מיידית לטבע העירוני ולטבע של האגם וסביבתו. האופי הצמחי יתבסס על רעיון של נווה מדבר (צמחים מקומיים, גבי מים או זרימות מים לפי תכנון). הרעיון המרכזי לייצר קשר ישיר בין העיר לבין פארק האגם ללא חייץ של כבישים ותשתיות אחרות תוך כדי פיתוח אקסטנסיבי ואינטנסיבי על פי ההתאמה לתוכנית המתאר העירונית ותוכנית הפארק האקסטנסיבי. הנחלים העירוניים יוצרים קשר בין השכונות הוותיקות לבין השכונות החדשות של העיר וישמשו את שתיהן באותה מידה. אגם ירוחם יהווה את העוגן המרכזי וישמש כמקור מים לצורך החייאת המרחב העירוני על פי תכנון נופי סמי מדברי שיאושר במהלך התכנון. במקביל ובהמשך לתוכנית הפרוגראמתית הרעיונית נתחיל לגבש את תוכנית המים לכלל השימושים של פארק האגם, העיר ונחליה.
הפיתוח ישדרג את העיר וייצור מרחבים חדשים מטופחים לשכונות האמורות לקום במתחמים המאושרים. 
שותפים: מועצה מקומית ירוחם, המשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז שקמה-בשור, קרן השטחים הפתוחים, מנהל מקרקעי ישראל, משרד התיירות ומשרד השיכון.

 
 
רשות ניקוז שקמה בשור כתובת: גורן 6, א.ת. עומר כתובת דואל: [email protected] טל: 08-6901222 פקס: 08-6901228

לייבסיטי - בניית אתרים