ניקוז

על פי חוק הניקוז והגנה מפני שטפונות, תשי"ח- 1957, רשות הניקוז אמונה על שמירת הנחלים כעורקי ניקוז, מניעת הצפות משטפונות והגנה על תשתיות ומבנים.
על מנת להבטיח פעולות אלה מבצעת רשות הניקוז עבודות ניקוז כגון:
ניקוי ופתיחת ערוצי זרימה, ניקוי ובניית מעבירי מים, בנייה ותחזוקה של מובלי מים, במקרים מסוימים בנייה ותחזוקה של ניקוז תת קרקעי, כמו כן פיקוח על בנייה ועבודות תשתית שמבוצעות על ידי גופים שונים
.


חלק מעבודות התחזוקה כוללים ניקוי הנחלים מפסולת מוצקה כגון גרוטאות פסולת בניין, פסולת ביתית, מצמחייה ועצים, הוצאת סחף והסדרת חתך הנחל. כמו כן רשות הניקוז פועלת לעזרת הרשויות המוניציפאליות בטיפול במפגעים כגון מפגעי יתושים.
בעבר היה נהוג באזור הדרום לכרות חומר ואדי וחלוקים לשימוש בתעשיית הבנייה, מחצבות אלה השתרעו על שטח נרחב בתוך נחלים רבים באגן שקמה בשור, לאחר סיום הכרייה במחצבות אלה ננטשו המחצבות ללא שיקום תוך פגיעה בתשתית הנחל ובגדותיו. בשטח נותרו בורות רבים והרי חומר טפל שנופה ונערם. התוצאה היא ששיטפון שמגיע לאזור כרייה זה "נלכד" בבורות הנותרים ונבלם בהרי החומר הטפל. תופעה נוספת היא ירידה בבסיס הזרימה דבר היוצר התחתרות מוגברת של גדות הנחל ותשתיתו. רשות הניקוז פועלת על מנת לשקם את המחצבות על מנת להסדיר ערוץ זרימה לנגר העילי ולייצוב גדות הנחל. צוות התכנון כולל מהנדס ניקוז ואדריכל נוף, כאשר מוקם צוות היגוי לכל תוכנית הכולל את הגופים הבאים:
 • רשות הניקוז
 • המשרד להגנת הסביבה
 • משרד החקלאות
 • משרד הבריאות
 • משרד הפנים
 • מנהל מקרקעי ישראל
 • רשות הטבע והגנים
 • חברה להגנת הטבע
 • רשות העתיקות
 • קרן קיימת לישראל
 • משרד השיכון (במידת הצורך)
צוות ההיגוי מלווה את שלבי התכנון מתחילתו עד לאישור התוכניות.
 
נחל בוהו, נתיבות. צילום: עופר שאולקר
הסדרת נחלים 

הסדרת נחלים כוללת ניקוי פסולת מוצקה, צמחייה ושיקום ערוץ הנחל מזרימת מי ביוב. פעולה זו הכרחית על מנת לאפשר לערוצי הנחלים להמשיך לתפקד כעורקי זרימה. בחלק מהנחלים ההסדרה מתבצעת מידי שנה על פי שיקולים שונים כגון: מיקום הנחל ביחס לאזורים מיושבים, חומרת המפגעים וחסימת ערוץ הנחל.
מאגרי ויסות זרימות מים 

מאגרים לויסות נפח הזרימות בנחלים  רבים נבנו במהלך השנים במדינת ישראל בכלל ובנגב בפרט. אך מרביתם אינם מתוחזקים, מלאים בסחף ואף על סף פריצה של הדפנות. רשות הניקוז רואה חשיבות רבה בתחזוקת המאגרים והשמשתם לאיגום מי השטפונות לשימושים שונים. דוגמא למאגר ששוקם על ידי רשות הניקוז הוא מאגר סנסנה שבמהלך השנים התמלא בסחף ולא תוחזק. כחודשיים לאחר שיקום המאגר התמלא המאגר בכ-270,000 קוב, ובשנה לאחר מכן בכמות דומה.
 
מעבירי מים 

ישנם מספר סוגי מעבירים:
גשר- מגביה את הכביש מעל לערוץ הנחל על פי חישוב כמות המים שזורמת בנחל. עלות בנייה גבוה.
גשר סמי אירי- גשר שבחלקו התחתון ישנם מספר צינורות על מנת להעביר זרימות קטנות ובינוניות. מעביר זה עלול להפגע ואף להיסחף בארועי זרימה בינוניים ומעלה 
גשר אירי-  בנוי בעיקר מבטון על תשתית נחל, שאינו בולט מגובה התשתית. בארועי זרימה קטנים עדיין ניתן לחצות את הנחל, אך בזרימות בינוניות ומעלה המעביר חסום. מעביר המים עלול להפגע בארועים בינוניים ומעלה.
שלושת סוגי מעבירי המים דורשים תחזוקה על מנת להבטיח תפקוד אופטימלי.

 
מובלים 

מובלי מים סגורים נבנים בעיקר באזורים בנויים בצפיפות גבוהה בהם ישנה סכנה לרכוש ולחיי אדם בעת זרימות. ו/או קיימים אילוצים שונים המאלצים את הפיכת הנחל למובל סגור.

שיקום מחצבות


 
 
רשות ניקוז שקמה בשור כתובת: גורן 6, א.ת. עומר כתובת דואל: [email protected] טל: 08-6901222 פקס: 08-6901228

לייבסיטי - בניית אתרים